Doufám, že pan prezident bude skutečný ateista

neděle 27. leden 2013 15:34

Nově zvoleným českým prezidentem se stal Ing. Miloš Zeman, který o sobě tvrdí, že je tolerantním ateistou.

 Do nového úřadu mu popřál pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka slovy: "Přeji novému prezidentovi, aby byl úspěšný ve snaze posílit jednotu našeho národa. Očekávám, že jako státník si bude vědom své odpovědnosti za naši zemi, dokáže ji důvěryhodně reprezentovat v zahraničí a bude se při svém působení opírat o morální zásady vlastní naší evropské tradici." K tomuto přání se připojil i olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

  V co doufám já? Doufám, že nový pan prezident bude skutečným ateistou, jak sám o sobě tvrdí. Opravdový ateista se totiž nechová vůči víře svých spoluobčanů ani pohrdavě a ani posměšně. Ateista totiž věří v neexistenci Boží. Tato jeho víra vychází z jeho osobní a vlastní zkušenosti. Sám se musel odpovědně a často namáhavě dopracovat k svému postoji vůči otázce Boha. Ví tedy, že se jedná o složitou cestu a váží si jí i u těch, kteří odpovědně zastávají přesvědčení opačné. Skutečný ateista není anti-teista, skutečný ateista ví, že je zbytečné se hádat o Bohu. Skutečný ateista věří v to, že Bůh není, a k těm co věří, že Bůh je, má paradoxně velice blízko.

   Německý filozof Herbert Schnadelbach hovoří dokonce o zbožném ateistovi, který není proti Bohu, nic neodmítá, nic nepopírá, on prostě ví co má a co nemá (tedy spíše co nemá). Doufám tedy, že pan Miloš Zeman svůj ateismus myslí vážně, a že si ho jenom nenamlouvá. O tom ale budou svědčit jeho slova a činy v roli hlavy státu, který sám o sobě tvrdí, že je ateistický. Nechme se překvapit …

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Chci psát nejen o víře kolem nás.

Mám rád dobrý humor, jsem katolický biskup a jsem přesvědčen, že "víra by měla obsahovat méně teorie a více dobrodružství." (G.K. Chesterton)

REPUTACE AUTORA:
16,20 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora