Muzeum dušiček

neděle 3. listopad 2013 14:34

V jednom římském kostele na břehu Tibery, v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, je velmi zajímavé a malinkaté muzeum dušiček ... 

  To neobsahuje hrníčky s poskakujícími pokličkami, jak to známe z českého filmu „Jak utopit Dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách“, ale jde o sbírku znamení, která údajně poslaly duše ze záhrobí. Uvidíme tam ožehnuté otisky prstů na modlitebních knihách, připálený povlak na polštáři nebo popálený rukáv košile - viz následující foto.

Popálená košile

   Zdá se, že někteří obyvatelé očistce zcela zjevně cítili, že jejich milovaní blízcí potřebují pošťouchnutí. Otisk levé dlaně na desce dřevěného stolu (foto na začátku) byl způsob, jímž chtěl jistý mnich přimět své kolegy, aby znásobili úsilí a větším počtem mší urychlili odchod jeho duše do nebe. Muzeum bylo založeno jedním francouzským misionářem před sto lety a každoročně je navštíví asi 4 tisíce zvědavců. Ať si o tom myslíme, co chceme, je to důkaz lidské touhy komunikovat se zesnulými, a možná i touhy v opačném směru.

    Duše v očistci je do jisté míry velice slaboučká, je jaksi poddána ještě následkům svých hříchů. To se odrazilo i v etymologii tohoto slova v ruštině, kde jako duše se označoval nevolník, poddaný. Vzpomeňme klasické ruské romány, kde statkář měl usedlost, k níž patřilo tolik a tolik půdy a kupříkladu tři sta duší, tedy nevolníků. V historii velmi dávné je v tomto významu použito toto slovo i v češtině. Dokonce se objevuje v první napsané české větě, v přípisu z 13. století na rubu zakládací listiny litoměřické kapituly. Podle ní daroval jakýsi Vlach v Dolanech půdu „se dvěma dušníkoma“ . Dušník byl tehdy „poddaný na záduší“. Dnes je právě taková doba, kdy máme na naše zesnulé, na naše duše či dušníky pamatovat, ani ne tak zapalováním svíček, ale především konáním dobra.

 

Pavel Konzbul

Vašek VašákJe zajímavé,23:255.11.2013 23:25:00
Jan za chrta dán z jižních ČechTo jsem nevěděl,sluší se Vám poděkovat.08:484.11.2013 8:48:15
josef hejnaZajímavý text.18:273.11.2013 18:27:51
Marek TrizuljakKrásné !!!16:113.11.2013 16:11:11

Počet příspěvků: 4, poslední 5.11.2013 23:25:00 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Chci psát nejen o víře kolem nás.

Mám rád dobrý humor, jsem katolický biskup a jsem přesvědčen, že "víra by měla obsahovat méně teorie a více dobrodružství." (G.K. Chesterton)

REPUTACE AUTORA:
16,58 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Zajímavé články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky