Malý princ a novoroční přání

pondělí 30. prosinec 2013 19:43

Každý žijeme na své planětě, ale je dobré vědět i o planetách sousedních, třeba je tam někdo hodně podobný nám.

   Již v době starověku si Římané k novému roku blahopřáli a zdá se, že my jsme to od nich odkoukali. Přejeme si do nového roku povětšinou vše dobré. Etymologicky slovo přát souvisí se slovem přítel. Stará čeština zase znala slovo „vinšovat“, což pocházelo z německého „wunschen“, to původně znamenalo „o něco usilovat“. Dá se tedy říci, že když si přejeme do nového roku, tak každé takové přání v sobě skrývá úsilí o přátelství.

    Všichni asi známe Exuperyho kosmickou pohádku „Malý princ“. V ní se letec, který nouzově přistál na poušti, v tichu samoty setkává s malým dítětem, Malým princem, který touží po přátelství a hledá přátele ve vesmíru. Při návštěvě šesti planet je čtenáři nastaveno zrcadlo, ve kterém může spatřit sám sebe.

   Na asteroidu 325 žije panovačný král, který šálí svou komedií a pouze organizuje svoji autoritu. Na druhé planetě žije individuum, které jím není - marnivec, který svoji hodnotu odvíjí od toho, co si o něm myslí druzí. Nejkratší setkání Malého prince je s alkoholikem, člověkem, který touží po lásce a životě a hledá to v alkoholu. Jeho ostudou není to, že je závislý, ale to že proti tomu nic nedělá. Na čtvrté planetě čeká workholik, který je závislý na práci a majetku. Člověk, který nemá čas skutečně žít, nemá čas na opravdový luxus, kterým jsou lidské vztahy. Na předposlední nejmenší planetě žije malá redukovaná osobnost, neurotický lampář. Nešťastný člověk, který tím, že nedokáže říci v životě ne, vše zredukoval. Svou planetu, svůj život i vztahy omezil na minimum. Na závěr tu je největší planeta s akademickým idiotem zeměpiscem, který nemá smysl pro krásu, a tak se jeho věda stává zcela zbytečnou.

   V životě, a i na tomto blogu, každý z nás obývá často jen tu svoji planetu. Podle mne nejde o to ji opustit, ale připustit ve svobodě existenci obyvatel ostatních planet a nevnímat je nutně nepřátelsky. Možná, že i my sami, se občas v některém příspěvku na blogu můžeme spatřit (a to nejen v našem vlastním). Malého prince exkurze po asteroidech obohatila a přispěla k jeho přátelství. Přeji všem (nejen na blogu) do nového roku něco podobného - PF 2014.

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Chci psát nejen o víře kolem nás.

Mám rád dobrý humor, jsem katolický biskup a jsem přesvědčen, že "víra by měla obsahovat méně teorie a více dobrodružství." (G.K. Chesterton)

REPUTACE AUTORA:
16,20 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora