Valentýn a jeho zamotaná historie

středa 12. únor 2014 22:04

S populárními svetci to není jednoduché ...

   Vzpomínám si, že když jsem byl před řadou let v Japonsku, tak první kostel, který jsem ve městě Sapporo scela náhodou navštívil, tak byl právě kostel sv. Valentýna. Ten se vyznačoval tím, že v něm byly židle s růžovými potahy a secesní obrazy křížové cesty maximálně kýčovitého vzhledu. Na uvítanou mi pohledná Japonka přinesla mísu svatebních buchtiček a když jsem se otázal, zda kostel je katolický, pravoslavný či evangelický, tak souhlasila se všemi variantami, a tak jsem odešel. Až později jsem zjistil, že šlo o svatební síň převlečenou za kostel, kde falešní faráři oddávají skutečné Japonce v evropském církevním stylu. Všechno bylo „jako“ a všechno bylo populární, protože to bylo euroamerické.

   Podobně tomu je i u nás se sv. Valentýnem. Kdo to vlastně byl? Jeho uctívání poprvé stanovil na sklonku 5. stol. papež Galesius I., který prý prohlásil, že patří mezi ty: „jejichž jména jsou právem uctívána, ale jejichž jména zná jen Bůh.“ Valentýnův život je opředen řadou legend, které mají pouze jeden styčný bod - zemřel 14. února někdy ve druhé polovině 3. století. V legendách můžeme rozpoznat tři vrstvy.

   Polopohanská legenda ze starověkého Říma hovoří o Valentýnovi, jako o počestném a moudrém muži, kterého si císař Claudius II. k sobě pozval a s lítostí mu sdělil, že nemůže být jeho přítelem, protože se spolčuje s křesťany. Pak mu uložil fešácké domácí vězení v rodině městského prefekta Astoria. Tam se Valentýn poznal s krásnou, ale nevidomou prefektovou dcerou. Valentýn se modlil za její uzdravení a jak to v legendách chodí, dívka prozřela. Římská lůza, slovy Karla Marxe římský „lumpenproletariát“, ovšem chudáka Valentýna vyvlekl za město a provedl jeho dekapitaci – uťal mu hlavičku. O tom hovoří i známá středověká kniha „Legenda aurea“.

   Křesťanská legenda říká, že Valentýn byl kněz, který nedbal nařízení římského císaře Claudia Gothica, velkého válečníka, který zjistil, že mužům se nechce vstupovat do armády, kvůli svým manželkám či milenkám. Proto údajně vyhlásil pro sňatky stop stav. Kněz Valentýn to nerespektoval a vesele oddával zamilované. Stihla ho tedy mučednická smrt, jak jinak v té době. Poslední informace pak hovoří o tom, že Valentýn byl biskupem v umbrijském městě Terni a je pohřben v Římě na via Flamini. A aby toho nebylo ještě málo, tak starověcí Římané slavili vždy v polovině února tzv. Lupercalie – milostný rituál ovčáku. Ať již tomu ale v minulosti bylo jakkoliv, sv. Valentýn je dnes patronem zamilovaných. První valentýnské zamilované přání – Valentýnku prý poslal své ženě r. 1415 vévoda Karel Orleánský, který byl zajat v bitvě u Agincourtu a řadu let vězněn v londýnském Toweru. I nám posílá Bible v Novém zákoně takovou Valentýnku, když třeba říká: „Nemá větší lásky ten, než kdo položí život za své přátele.“

 

 

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Chci psát nejen o víře kolem nás.

Mám rád dobrý humor, jsem katolický biskup a jsem přesvědčen, že "víra by měla obsahovat méně teorie a více dobrodružství." (G.K. Chesterton)

REPUTACE AUTORA:
16,20 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora