Děs a krása voskových figurin

pátek 21. únor 2014 19:24

aneb koho můžeme dnes potkat ve Vídni pod obřím kolem?

    Madam Tussaudová, rozená Marie Grosholtzová, žila v první polovině 19. stol a pracovala jako hospodyně pro jistého doktora Filipa Curtiuse. Právě od něj se naučila technologii výroby voskových figurín. Její první voskovou figurínou byl Voltaire.  První stálou expozici si zařídila v Londýně na Baker Street v roce 1835. Mezi další známé osobnosti, které vytvořila vlastníma rukama, patří ještě Jean Jacques Rousseau, Benjamin Franklin a v pozdějších letech Horatius Nelson a sir Walter Scott.

   Vytvoření jedné voskové figuríny dnes zabere asi tři až šest měsíců pilné práce, (asi 800 hodin) a je potřeba nejméně 500 přesných rozměrů těla a zhruba 200 fotografií, aby bylo možné dokonale vyobrazit každý rys těla. Cena takové figuríny se pohybuje v řádu stovek tisíc korun. Muzea Madame Tussauds se nachází v 14 zemích světa a již 150 let fascinují své návštěvníky mírně obskurní atmosférou. V České republice je nalezneme v Praze, v Českém Krumlově a na Karlštejně. V okolních zemích pak nejbližší voskové museum leží ve Vídni přímo pod obřím Ruským kolem v Prátru. Nachzí se tam 71 exponátů. V morbidně atmosféře bludiště s cirkusovým nádechem nás překvapí nejen zesnulí členové habsburské císařské rodiny, ale i současní a minulí politikové, spisovatelé a umělci. Schválně, koho z nich poznáte?

 

 

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Pavel Konzbul

Chci psát nejen o víře kolem nás.

Mám rád dobrý humor, jsem katolický biskup a jsem přesvědčen, že "víra by měla obsahovat méně teorie a více dobrodružství." (G.K. Chesterton)

REPUTACE AUTORA:
16,20 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora